Yordan Letchkov, (d. 9 Temmuz 1967, Stralca, Yambol, Bulgaristan) Eski Bulgar futbol oyuncusu.

Kariyeri

10 yaşında futbolla ilgilenmeye başladı. İlk kulübü FK Sliven‘di. 18 yaşında profesyonel futbola başladı ve A takıma girdi. 1990‘da Bulgaristan Kupası’nı kazandılar. 1991‘de CSKA Sofya‘ya geçti. 1991-92 sezonunda Bulgar Ligi şampiyonluğunu kazandı. 1992‘de Bundesliga takımı Hamburger SV‘ye transfer oldu. Takımda 4 yıl boyunca forma giydi ve bu dönemde Bulgar milli takımının en önemli oyuncularından biri oldu. Hamburg’ta ilk üç sezonda düzenli bir şekilde ilk 11’de yer aldı ancak 95-96’da takımın yenilenme dönemi nedeniyle yedeğe çekildi.

1996-97 sezonunda ünlü Fransız takımı Olympique de Marseille‘e transfer oldu ancak yönetimle yaşadığı sorunlar nedeniyle bir sezon kalabildi. Sonraki sezon Beşiktaş‘a transfer oldu. Beşiktaş yönetimi ile de problemler yaşadı ve John Benjamin Toshack ile problemler yaşayıp kulübü terketti. Ancak UEFA, Beşiktaş’ın oyuncusu olduğu için başka takımlara transferine izin vermedi ve bir süre futbol oynamadı. 2001’de futbola geri döndü. CSKA Sofya’da bir sezon forma giydikten sonra 1 sezon FC Sliven’de oyuncu-teknik direktör olarak forma giydi ve futbolu bıraktı.

Leçkov, 1994’te hayatında ilk ve son kez Ballon d’Or ödülleri listesine 4 puan toplayarak girmiştir.

Milli takım kariyeri

Leçkov, arkadaşları Hristo Stoiçkov ve Krasimir Balakov ile birlikte Bulgar futbolunun “Altın Jenerasyonu” futbolcularından biri olmuştur. Bulgaristan Millî Futbol Takımı’nda ilk maçına 11 Ekim 1989’da Yunanistan karşısında çıktı. 45 maçta 5 gol attı. Milli futbol hayatı Milli takım hocaları ve Federasyon ile yaşadığı problemler yüzünden düzenli şekilde oynayamamıştır.

Leçkov 1994 FIFA Dünya Kupası’nın Bulgar takımında bulunmuş ve 4. gelmişlerdir. En büyük zaferi New York’s Giants Stadium’da Almanya’ya karşı oynadıkları çeyrek finaldeki defansıydı. Hristo Stoiçkov ve kendisinden gelen goller takımını yarı finale geçmesini sağlamış ve ülkesinin futbol tarihinde başarısından dolayı zirveye yerleşmiştir. 1994’e kadar Bulgarlar FIFA Dünya Kupası’nda oynadıkları 16 maçtan hiçbirinden galip ayrılmayı başaramamıştı. Almanya maçı dışında gruplarda Yunanistan’a bir gol atmıştır. Son 16’da ise Meksika’yı penaltılarla elerken, son penaltıyı da gole çevirmiştir.

Almanya maçındaki gol ile BBC’nin futbol dünyasındaki en önemli anlara değinilen “Phoenix from the Flames” programının konusu oldu.

İngiltere’de düzenlenen 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da 3 grup maçında da oynamıştır. Çeyrek finale kalamasalar da Fransa’ya karşı performansı ile maçın adamı olmuştu. 1998 FIFA Dünya Kupası elemelerinde takımının kupaya kalmasında büyük yardımı olsa da Beşiktaş ile yaşadığı sorunlar yüzünden FIFA onun Dünya Kupası’na katılmasını yasakladı. Son maçını 10 Mart 1998’de Arjantin karşısında oynadı.

Futbol sonrası

Leçkov, futboldan sonra işadamı olup lüks oteller ve bir futbol akademisi kurmuştur. 2003’te memleketi İslimiye’nin valisi ve 2005’te Bulgar Futbol Birliği’nin başkan yardımcısı olmuştur. Ayrıca eski takımı FC Sliven’in başkanlığını da yapmaktadır.

[vertical_separator]
[one_third title=””]

Geldi&#287i sezon?

1997-1998[/one_third]
[one_third title=””]

Maliyet

600.000 Mark[/one_third]
[one_third_last title=””]

Istatistikler

FK Silven: 155 maç 55 gol
CSKA Sofya: 29 maç 17 gol
Hamburger SV: 121 maç 14 gol
Olympique Marseille: 28 maç 2 gol
Beşiktaş: 27 maç 4 gol
CSKA Sofya: 25 maç 5 gol
FK Silven: 21 maç 4 gol

[/one_third_last]

Letchkov hakkindaki videolar

[vertical_separator]