Alan Walsh, (doğum 1956 – İngiltere) Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde 1990’ların başında forma giymiş İngiliz sol kanat oyuncusu.

1989-1990 sezonu başında Beşiktaş’ın İngiliz teknik direktörü Gordon Milne tarafından İngiltere’den transfer edilen Robert McDonald ve Ian Wilson’la beraber üç futbolcudan biri. McDonald sadece 1 kez Avrupa Kupası maçı oynadıktan sonra İngiltere’ye dönerken Wilson’la beraber 2 sezon Beşiktaş’ta forma giydi. Taraftarlar arasında ve basında yaşının ileri olmasından dolayı “Süleyman Seba’nın askerlik arkadaşı” lakabı takılmıştır.

Alan Walsh Hordon Colly takımında yetişti. 1989 yılında Beşiktaş’a transfer olmadan önce Middlesbrough FC, Darlington FC ve Bristol City takımlarında oynadı. Oynadığı 2 sezonda 2 Lig şampiyonluğu ve 1 Türkiye Kupası şampiyonluğu yaşadı. Özellikle forvet oyuncuları Feyyaz Uçar ve Ali Gültiken’e yaptığı asistler ve isabetli ortaları ile takımın en yararlı oyuncularından biri oldu. Türkiye Ligi’nde iki sezonda oynadığı 45 maçta 13 gol attı. 1991 yılında İngiltere’ye döndü.

Ülkesine döndükten sonra, Huddersfield, Shrewsbury Town ve Cardiff City takımlarında kısa süre oynadıktan sonra futbola veda etti.

[vertical_separator]
[one_third title=””]

Geldiği sezon?

2005-2006[/one_third]
[one_third title=””]

Maliyet

1 milyon Euro[/one_third]
[one_third_last title=””]

Istatistikler

Werder Bremen: 169 maç 88 gol
Besiktas: 14 maç 5 gol

[/one_third_last]

Walsh hakkindaki videolar

[vertical_separator]