BeşiktAşk

José del Solar

José del Solar

José del Solar

Beşiktaş | Yabancı oyuncular

José Guillermo Del Solar Alvarez-Calderón (d. 28 Kasım 1967 Lima), orta sahada oynayan Perulu eski millî futbolcu. Futbol oynadığı dönemde lakabı “Chemo”‘ydu. 2010 yılından beri, Universitario de Deportes takımının teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Universitario de Deportes’in altyapısından yetişmiştir. Ancak ilk profesyonel maçına kiralık olarak gittiği Deportivo San Agustín takımının formasıyla çıkmıştır. İlk Peru şampiyonluğunu San Agustín ile, Alianza Lima’yı Aralık 1986′da yenerek ulaşmıştır.

Futbol kariyeri boyunca aralarında Celta de Vigo ve Valencia CF gibi kulüplerin de bulunduğu La Liga takımlarında altı sezon, Türkiye 1. Ligi’nde Beşiktaş ile bir sezon ve Belçika Ligi takımlarından KV Mechelen’de bir sezon forma giydi.

Son resmi maçına Kapanış Ligi şampiyonluk maçında geleneksel rakipleri Alianza Lima’ya karşı 7 Temmuz 2002′de ilk takımı Universitario de Deportes forması ile çıktı.

Milli takım

Uzun süre kaptanı olduğu Peru Milli Futbol Takımı ile 74 maçta oynamış ve bu maçlarda 9 gol atmıştır. İlk milli maçını 28 Ocak 1986′da Çin’e karşı oynamıştır. Son maçına ise 34 yaşına bastığı günlerde kökeni olduğu Arjantin’e karşı 8 Kasım 2001′de 2-0 yenildikleri maçta çıkmıştır.

Teknik direktörlük

Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük yapmaya başlamıştır. İlk olarak Colón de Santa Fe takımında Juan Antonio Pizzi’nin yardımcılığını yapmıştır. 2005 yılında Sporting Cristal takımının başına getirilmiştir ve bu takımla ilk sezonunda Primera División Peruana şampiyonluğu kazanmıştır. Bir sonraki sezon Universidad Católica of Chile’nın başına getirilimiş ve Kapanış Ligi’ni Colo-Colo’nın ardından ikinci bitirmiştir.

3 Ağustos 2007 tarihinde, Julio César Uribe’nin yerine Peru Milli Futbol Takımı’nın başına teknik direktör olarak getirilmiştir. 2010 yılından beri altyapısından yetiştiği Universitario de Deportes takımının başındadır.


Del Solar hakkindaki videolar

Written by Kaan

1 yorum
  1. [...] Solar del, José [...]

Bir Cevap Yazın

Stop CISPA