Miloş Jurkoviç (d. 29 Şubat 1956, Yugoslavya), Yugoslav kaleci. Uzun yıllar FK Sarajevo forması giyen Jurkovic, bir dönem Türkiye’de de oynadı.

Kariyeri

1977-78 sezonunda FK Sarajevo takımında forma giymeye başladı. İki sezon takımında ikinci kaleci olarak forma giyen Jurkovic, bir süre takımda forma şansı bulamadı. 1983-84 sezonunda tekrardan kadroya girmeyi başardı. 1984-85 sezonunda 34 maçta da takımının kalesini koruyarak kariyer rekoru kurdu. Sezon sonunda Yugoslavya Birinci Ligi’nde şampiyon oldular. Sarajevo takımının tarihindeki ikinci şampiyonluk oldu. Sonraki sezon da yine takımın bütün maçlarına çıkıp, ilk kez UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası’nda forma giydi ancak ilk turda elendiler. Ancak sezon sonunda küme düşmekten son maçlarda kurtuldular.

1986’da Yugoslav teknik direktör Miloş Milutinoviç’in isteğiyle Beşiktaş’a transfer oldu. Önceki sezonun şampiyonu Beşiktaş’ın kalesine geçen Jurkovic, 36 maçın 35’inde kaleyi korudu. Şampiyonluğu son hafta kaybeden Beşiktaş, Türkiye ikincisi oldu. Bir kez daha UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası’nda forma giyen Jurkovic, Beşiktaş’ın çeyrek finale çıktığı sezonda 4 maçta da kalede yer aldı. Ancak son maçlarda şampiyonluğun kaybedilmesinin faturası Jurkovic’in yemiş olduğu hatalı gollere kesilince Beşiktaş’tan ayrıldı.

1987-88 sezonunda tekrardan Sarajevo takımına dönen Jurkovic, 6 maç forma giydi. 1988-89 sezonunda Türkiye’ye dönen Jurkovic, bu sefer Adana Demirspor kalesini korumaya başladı. Başarısız bir sezon sonrası Jurkovic takımdan ayrıldı ve futbolu bıraktı.

[vertical_separator]
[one_third title=””]

Geldiği sezon?

2005-2006[/one_third]
[one_third title=””]

Maliyet

1 milyon Euro[/one_third]
[one_third_last title=””]

Istatistikler

Werder Bremen: 169 maç 88 gol
Besiktas: 14 maç 5 gol

[/one_third_last]

Jurkovic hakkindaki videolar

[vertical_separator]