BeşiktAşk

Jamal Sallami

Jamal Sallami

Jamal Sallami

Beşiktaş | Yabancı oyuncular

Jamal Sallami (Cemal Selami) (d. 6 Ekim 1970 Kazablanka), Faslı eski millî futbolcu.

Kariyeri

Sellami, kendisini 1992′de Olimpik Casablanca takımında forma giymeye başladıktan sonra gösterdi. İlk sezonu olan 1992-93′te Arap Kupa Galipleri kupasını kazandılar. 1993-94 sezonunda bu kupaya bir kez daha sahip oldular. Ayrıca kulüp tarihinin ilk Fas şampiyonluğunu kazandılar. Sonraki sezon ise lig ikincisi oldular.

1995′te kulüp Fas’ın en önemli takımı Raja Casablanca ile birleşti. Böylece Sellami de Raja kulübüne geçmiş oldu ve takımda kalan futbolculardan biri oldu. Bu kulüple Afrika’nın en büyük kupası olan CAF Şampiyonlar Ligi’ni 1997′ye kazandılar. Sellami finalin ilk maçında forma giydi. Süper Kupa’ya katılan Casablanca, kupayı penaltılarla kaybederken, Sellami de maçta forma giydi. Afrika çapında başarılı olan takım, Fas’ta da üç sezon üstüste şampiyonluğu kazandı. 1996′da kariyerinin ilk Fas Kupası’na da sahip oldu.

Sellami, 1998 FIFA Dünya Kupası’nda sonra ilk kez yurtdışına çıkarak Beşiktaş’a transfer oldu. İlk iki sezonunda takımın en önemli isimlerinden olmasa da forma şansı yakaladı. 2000 yılında Atatürk Kupası maçında forma giydi ve kupayı kazandılar. 2000-01 sezonunda 2000 Afrika Uluslar Kupası nedeniyle takımdan uzun süre uzak kaldı. 3 sezon boyunca Türkiye’de oynayan Sellami 52 lig maçında forma giyip 1 gol kaydetti. İlk sezonunda Beşiktaş’ın finalist olduğu Türkiye Kupası’nda 5 maç forma giydi. Son sezonunda ise biri Atatürk Kupası olmak üzere 2 kupa maçına çıktı.

İlk sezonunda Beşiktaş’ın Vålerenga’ya elendiği UEFA Kupa Galipleri Kupası maçlarının 4′ünde de forma giydi. 1999-2000 sezonunda ise UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde 2 maçta da forma giydi.

2001-02 sezonunda Raja Casablanca’ya geri döndü. İki sezon da Maghreb Fez takımında oynadıktan sonra futbolu bıraktı.

Milli takım kariyeri

Jamal Sellami, Fas Milli Futbol Takımı’nın önemli oyuncularından biriydi. Elemelerinde 2 maç oynadığı 1998 FIFA Dünya Kupası’na katılan Fas’ın kadrosuna dahil oldu. 3 grup maçında sadece İskoçya maçının son 3 dakikasında forma giyebildi. 2000 yılında ise Afrika Uluslar Kupası kadrosuna çağrıldı. Bu turnuvada ise sadece Nijerya maçında 90 dakika forma giyebildi. 2002 Dünya Kupası eleme kadrosunda da yer alan Sellami, bu elemelerde ise 4 maçta forma giydi.


Sallami hakkindaki videolar

Written by Kaan

Henüz yorum yok

Bir Cevap Yazın

Stop CISPA